Wyższa płaca minimalna

2014-02-17

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje podwyższona kwota najniższego wynagrodzenia. Została podniesiona o 80 zł i wynosi obecnie 1680 zł brutto (w 2013 roku wynosiła 1600 zł brutto). Netto daje to kwotę ok. 1237 zł czyli niecałe 60 zł więcej.
Płaca minimalna to określona kwota wynagrodzenia, ujednolicona ustawowo dla całego kraju, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. W Polsce wartość płacy minimalnej ustalana jest w wyniku negocjacji członków Komisji Trójstronnej, czyli związków zawodowych, pracodawców oraz strony rządowej.