
Prawo pracy
Rozwiązanie stosunku pracy z pracownicą w ciąży.
2014-11-24
Pracownica w ciąży jest szczególnie chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy, a pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę.
Prawo przewiduje wyjątkowe sytuacje rozwiązania stosunku pracy z pracownicą w ciąży:
1. wypowiedzenia dokonanego przez pracownicę,
Jednakże szczególną ochroną objęta jest pracownica, która nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy. Wówczas może się uchylić od skutków tego oświadczenia. Warunkiem jest faktyczne przebywanie w ciąży w dniu złożenia wypowiedzenia co potwierdza zaświadczeniem lekarskim. W przeciwnym wypadku biegnie termin wypowiedzenia umowy.
2. wypowiedzenie na drodze porozumienia stron,
Rozwiązanie umowy na drodze porozumienia stron jest dopuszczalne jednakże w przypadku jeśli w chwili zawierania porozumienia pracownica nie miała wiedzy o pozostawaniu w ciąży, istnieje możliwość uchylenia się od takiego oświadczenia woli. Podstawą do złożenia oświadczenia jest zaświadczenie lekarskie.
3. rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia - z winy pracownicy,
Dyscyplinarnie można zwolnić pracownika, który: dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych albo popełnił w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo to jest oczywiste, tj. pracownik został złapany na gorącym uczynku bądź tuż po i jego wina nie budzi wątpliwości, lub zostało to stwierdzone prawomocnym wyrokiem albo w sposób zawiniony utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej (o ile takowa działa w danym zakładzie pracy), którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę, przysługuje: roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo roszczenie o odszkodowanie w terminie 14 dni od doręczenia mu oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
4. rozwiązanie stosunku pracy w związku z ogłoszeniem upadłości bądź likwidacji pracodawcy,
Przepisy prawa pracy uznają za dopuszczalne rozwiązanie w przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest jednak zobligowany uzgodnić z reprezentującą pracownicę
zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W przypadku niemożności zapewnienia innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia w formie zasiłku
macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Newsletter
Zapisz się do naszego NewsletteraSonda
Statystyka
KrakówLiczba osób:1090
Liczba porad i informacji:2329
Brzesko
Liczba osób:301
Liczba porad i informacji:620
Bochnia
Liczba osób:331
Liczba porad i informacji:732
Oświęcim
Liczba osób:1
Liczba porad i informacji:1
Maków
Liczba osób:1
Liczba porad i informacji:1